Druhy křečků

Na této stránce Vám představíme nejznámější druhy křečků a křečíků.

Křeček zlatý ( syrský )


Křeček zlatý, nebo-li syrský zřejmě nejoblíbenější  a nejrozšířenější druh křečka, který je držen jako domácí zvířátko. Křeček zlatý dorůstá velikosti až 18 cm a váhy až 180 g. Nejtypičtější zbarvení je zlatohnědá ( odtud i pojmenování ).  Další varianty zbarvení můžou být černobílá, čistě bílá a nebo béžová.  Typ srsti může být krátka nebo i dlouhá, kožíšek je hebký. Křeček zlatý má krásná černá kulatá očička, růžový čumáček a velmi citlivé hmatové vousky. Křeček zlatý má oproti křečíku džungarskému větší ouška.Lícní torby typiské pro křečka jsou velké tak, pojme až polovinu vlastní hmotnosti. Pro představu až 2,5 piškotů včetně zrní. Křeček zlatý (syrský ) je přítulný a snadno ochočitelný. Samičky bývají trochu agresivnější a proto je ochočení o něco náročnější. Křeček zlatý je spíše samotářský a nedoporučuje se chovat je společně v páru. Přesto jsou ale výjimky. Platí však pravidlo, že pokud je samička březí, vždy páreček oddělujeme. Hrozí napadení samečka březí samičkou a riskujeme vážné poranění. Křečci se dožívají 2 až 3 roky.

Křeček zlatý ( syrský )


Křečík džungarský

Křečík džungarský je oproti křečkovi zlatému drobnější a dorůstá velikosti max. 10 cm. Má menší zavalité tělíčko a váží cca 50 g. Kožíšek má zbarven tmavošedě s černým pruhem na zádech, spodek tělíčka je bílý až světle šedý. Zvláštností je zabarvení srsti v závislosti na ročním období. V létě
má křečík kožíšek zbarvený do tmava,  přes zimní je světlejší. Dalším typickým znakem jsou ochlupené tlapičky. Mají kulatá černá očička, drobnější čumáček a na rozdíl od křečka zlatého mají menší ouška.  Křečci džungarští jsou velmi mírumilovní a snadno se ochočí. Křčíci mohou žít i pohromadě a v páru. Přesto opět doporučujeme v období březosti oddělit samičku od samečka. Křečíci se dožívají 2 až 3 roky.





Křečík Roborowského

Křečík Roborowského je opět drobnějšího vzrůstu a dorůstá do velikosti max. 9 cm při váze do 40 g. Barvově je podobný křečkovi zlatému, jeho hřbet je světle žlutohnědý s nádechem šedé nebo červenohnědý. Bříško a tlapky má bílé, pacičky jemně chlupaté. Křečíka také poznáme podle bílých skvrnek v kožíšku, umístěných kolem očí. Křečík Roborowského je plaché zvířátko a ochočit se podaří prý jen zřídka. Je společenský a proto jej můžeme chovat i pohromadě nebo v páru. Křečíci se dožívají 2 až 3 roky.

Křečík Roborowského




Křečík čínský

Křečík čínský dorůstá do velikosti 8-13 cm a váhy do 50 g.  Kožíšek je zbarven do zlatohnědé barvy, bříško má bílé. Po zádech mu probíhá tmmavý hřbetní pás až k ocásku. Má tmavá ouška menší velikosti a kulatá černá očička. Tělíčko má krásně štíhlé a v porovnání s ostatními křečíky má i špičatější čumáček. U křečíka čínského se dají ochočit pouze mláďata, jeho chování je divoké a samička je chová k samci vysloveně agresivně. Křečíci se dožívají 2 až 3 roky.

Křečík čínský


Křečík Campbellův
 
Křečík Campbellův je velmi podobný křečíku džungarskému. Dorůstá do velikosti 7-10 cm a váží až 50g. Kožíšek je převážně šedohnědý a na hřbetě má černý pruh .Směrem k bříšku kožíšek přechází do bílé. Existují však i další barevné varianty, např. černý, zlatý, bílý apod. Křečíci jsou vůči sobě přátelští a snesou se ve skupině. Lze je tedy dobře chovat i v párech. Ale pozor, tako roztomilá zvířátka bývají vůči chovateli agresivní. Křečíci se dožívají 1,5 až 2 roky.

Křečík Campbellův

2 komentáře: